Köpeklerin kimin stresli olduğunu anlaması yalnızca birkaç saniye sürer

Çalışma aynı zamanda bir köpeğin hassas burnunun, yaklaşmakta olan bir nöbet veya ani hipoglisemi gibi birçok potansiyel tehlikeli sağlık durumunun erken uyarı işaretlerini tespit edebildiğini yazan bilim insanları artık yardım köpeklerinin travma sonrası stres bozukluğunun (PTSD) yaklaşan semptomlarını koklayabildiğine dair kanıtlar buldular. İki köpeğe, yaşadıkları travmayı hatırlatan insanların nefesine dikkat çekmeyi öğrettiler.
Dalhousie Üniversitesi’nden Laura Kiiroja, “PTSD yardım köpekleri zaten stres atakları sırasında insanlara yardım etmek için eğitiliyor” dedi ve ekledi: “Ancak şu anda köpekler davranışsal ve fiziksel tepki vermek üzere eğitiliyor.” sinyaller. Çalışmamız, en azından bazı köpeklerin bu olayları nefeslerinden de tespit edebildiğini gösterdi.”

Stres altındaki insanların kendine özgü bir kokusu vardır

Travma sonrası stres bozukluğu, örneğin bir suç eylemi, travmatik bir kaza, yaralanma vb. gibi yıkıcı bir olayın sonucu olarak ortaya çıkar. TSSB semptomları arasında bu felaketi yeniden yaşama, aşırı uyarılma (aşırı uyarılma, editörün notu), herhangi bir hatırlatıcıdan kaçınmaya çalışma yer alır. o olayın, bilişsel problemlerin veya duygudurum problemlerinin ortaya çıkması.

Diğer yardım biçimlerinin yanı sıra köpekler, diğer şeylerin yanı sıra, insan arkadaşları hastalıklarının semptomlarıyla mücadele ederken olayları uyararak ve kesintiye uğratarak hastalara yardımcı olabilir. Köpekler nefeslerindeki stres işaretleyicilerine tepki verebilirlerse, olayları daha erken bir aşamada kesme potansiyeline sahip olabilirler ve müdahalelerini daha etkili hale getirebilirler.

Tüm insanlar, vücut tarafından ter gibi salgılarla salgılanan moleküller olan uçucu organik bileşiklerden oluşan kendi “koku profiline” sahiptir. Bu profil genetik, yaş, aktivite ve diğer değişkenlerden etkilenir. Köpeklerin insan stresiyle ilişkili VOC’leri tespit edebildiğine dair bazı kanıtlar var. Ancak köpeklerin TSSB belirtileriyle ilişkili belirtileri tespit etmeyi öğrenip öğrenemediklerini araştıran hiçbir çalışma yok.

“Bu, Dr.’nin klinik psikoloji laboratuvarı arasında disiplinlerarası bir işbirliğidir. Sherry Stewart ve köpeklerin koku alma tepkisi laboratuvarı Dr. Simon Gadbois, ikisi de Dalhousie Üniversitesi’nde.” dedi Kiiroja. “Laboratuvarların hiçbiri bu işi tek başına yapamazdı. İki farklı uzmanlığı birleştirdik” diye ekledi.

Koku yakalama…

Köpeklere nefesteki travmatik reaksiyonların kokusunu tanımaları öğretilebilir

Katılımcılar ayrıca stres düzeyleri ve duyguları hakkında bir anket doldurdular. Araştırma ekibi 25 köpeğe koku tespiti konusunda eğitim verdi, ancak bunlardan yalnızca ikisi çalışmayı tamamlayacak kadar yetenekli ve motiveydi: dişi köpekler Ivy ve Callie.
Ancak her iki köpeğin de duygulara tepkisi farklıydı. Başarılı tanımlamalar, katılımcıların kendilerinin bildirdiği duygularla karşılaştırıldığında, Ivy’nin performanslarının kaygıyla, Callie’nin performanslarının ise utançla ilişkili olduğu görüldü.
“Her iki köpek de çok doğru performans sergilemesine rağmen, stresli nefes alma düzeninin ne olduğu konusunda biraz farklı bir fikre sahip görünüyorlardı. Ivy’nin adrenalin gibi sempato-adreno-medüller (SAM) eksen hormonlarına, Callie’nin ise kortizol gibi hipotalamik-hipofiz-adrenal eksen hormonlarına ayarlı olduğunu düşündük. Bu, hizmet köpeği eğitimi için önemli bir anlayış çünkü TSSB’nin erken belirtilerine karşı uyarıda bulunmak, SAM hormonlarına karşı hassasiyet gerektirir” dedi araştırmacılar.
Bilimsel ekip, sonuçları daha geniş bir katılımcı örneğiyle doğrulamayı ve SAM’ın katılımını doğrulayacak deneyler yapmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir