Kılıçdaroğlu: Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken 1,5 saat özel görüştüm, bunu açıklamayı doğru bulmam

T24 Haber Merkezi

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mevcut genel başkan Özgür Özel‘in yeni genel başkan seçildiği CHP Kurultayı’nın ve yerel seçimlerin ardından ilk kez televizyon ekranlarına çıktı. KRT TV’de gazeteciler Elif Doğan Şentürk, Zafer Arapkirli, Ali Kemal Erdem ve Atakan Sönmez’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken 1 ya da 1,5 saat özel görüştüm. Onu açıklamayı doğru bulmam. Siyasette vefa diye bir kavram var, kendi aramızda oturup bu kavram ekseninde daha güzel şeyler yapabilirdik. Atatürk’ten bize miras olarak gelen bu partiyi iç tartışmalardan uzak tutabilirdik” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Felsefeci, sosyolog ve tarihçilerle görüşüyorum. Toplantıları ofiste yapıyoruz. Doğrudan sıcak siyasetle ilgilenmiyorum. Ekonomideki dünyadaki gelişmeleri takip ediyorum. Kılıçdaroğlu bir köşede otursun, ses çıkarmasın. Neden oturayım? Neden çekiniyorsun? Neden ofis açtı? Hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri…

Kurultayımızda benim de kabul etmediğim… CHP’nin bir özelliği var; bir tartışırız, kavga ederiz kendi aramızda ama bunda bireysel çıkara dönük hiçbir şey yapmayız. Parti içindeki tartışmaların sıkıntılı bir sürecin içine sokulmasını asla doğru bulmadım. Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken 1, 1,5 saat görüştüm, düşüncelerimi kendisine aktardım. Onu açıklamayı doğru bulmam.

Siyasette vefa diye bir kavram var, kendi aramızda oturup bu kavram ekseninde çok daha güzel şeyler yapabilirdik. Kırgınlıklar büyük derecede önlenebilirdi. Atatürk’ten bize miras olarak gelen bu partiyi iç tartışmalardan uzak tutabilirdik. Bu gerçekleşmedi. Ben bu tartışmalardan olabildiğince uzak durmaya da özen gösteriyorum. Kamuoyunda da vefasızlığa uğradığım yönünde bir algı var.

Bir kişi uzun süre genel başkanlık yapmamalı ama genel başkan değişecekse o güvenli limana partisini taşımalı ve o güvenli limanda bu değişiklikler gerçekleşmeli. Kurultayda da bunu söyledim.

Sayın Akşener’in hangi gerekçeyle masadan kalktığını ve hangi gerekçeyle masaya döndüğünü bilmiyorum. Bir gün soracağım.

Sayın Akşener’in hangi gerekçeyle masadan kalktığını ve hangi gerekçeyle masaya döndüğünü bilmiyorum. Bir gün soracağım.

Güncellenecek…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir