Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

“Asgari ücrete zam yapılacak mı” sorusu gündemdeki yerini koruyor. Hükümet, bu yıl asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağını ifade ederken asgari ücret, nisan ayında açlık sınırının altında kaldı. Milyonlarca asgari ücretli, gözlerini hükümetten gelecek bir habere çevirmişken kulislerde asgari ücrete ara zammın konuşulduğu aktarıldı.

Kulislerde asgari ücrete ara zam yapılması senaryosunun konuşulduğu ve Eylül ayında bu zamın gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Hükümetin ikinci bir zam yapılmayacağını ifade etmesine rağmen, asgari ücretin nisan ayında açlık sınırının altında kaldığı ve milyonlarca asgari ücretlinin alım gücünün düştüğü göz önünde bulunduruluyor. İktidar ve ana muhalefetin asgari ücrete olumlu bakmasına rağmen, ekonomi yönetiminin tavrının olumsuz olduğu ifade ediliyor.

Kamu zamlarının da ertelenmesi beklenirken, asgari ücretteki ara zam beklentisinin kamuoyuna Eylül’de yansıtılması planlanıyor.

Bu süreçte Standard & Poor’s’un da asgari ücret konusunu gündemine aldığı ve yılda 2 kez zam yapılmasının enflasyondaki artışın bir nedeni olarak görüldüğü belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir